Pavel Švanda Próza Filosofie Poesie Vzpomínky

září 1981

V září Pavel pomáhal sestře s prací, snad se objevil se na povinné brigádě na chmelu v Postoloprtech – ale jen krátce, protože neměl čas, zapsal se do dalšího ročníku, pak byl ještě v Praze a začal chodit do školy ale stále někde běhal. V září se s Annou viděl jen 4 x a strávili spolu jen 30 hodin. V této době se oba – podle písených dokladů - nezávisle rozhodli spolu trvale zůstat. Vláďa se těšil že budou mít na sebe více času – bydlel s ním totiž jen v prvním ročníku a pak byli pokaždé na jiných kolejích, ale v září se míjeli se neměli čas se více bavit.
Z deníku:

Čt 10.I hope…       5.30
Setkali se s Annou v Olomouci – kde byla s děckama z Veselí na varhanním koncertě.
Ne 13.WHY?      
Anna měla v neděli přijet do Opavy, ale nakonec s ohledem na rodinný program nepřijela, místo toho poslala dopis. K tomu si jen pro sebe napsal pár myšlenek.
St 16. září se zapsal do třetího ročníku, přihlásil se na koleje, zavedl si jízdenky ,... atd. Se spolužáky nadšeně hovořil o Itálii, o své cestě, o nových podnětech. Jednoho splužáka, který byl několikrát v zahraničí s divadelním souborem se Pavel snad ptal, jestli si ho volali na pohovor na StB, po jeho cestách do kapitalistických zemí. Po zápisu dojel do Prahy k Zdeňkovi Pincovi.
21. 9 začala škola, s Annou se sešli u Sv. Tomáše na mši.
Po 21.       6.30
Ve škole se hlavně bavil s kamarády o cestě do Itálie - tehdy to byla mimořádná událost - a plánoval další rozsáhlé záměry. Někteří se také podivovali jak se mu podařilo prodloužit pobyt o deset dní - "snažili se ze mě vytáhnout, kde spím, jakto že neutrácím peníze,...ale nakonec mi to prodloužili.." podle spolužáka se kterým se o tom bavil.
V ateliéru měl společně se svým spolužákem vypracovat návrh územního plánu sídelního útvaru Opavy, ale už od počátku k této mechanické práci projevoval nechuť. Mnoho přípravných prací za něho dělal spolužák, ovšem na Pavla se nebylo možno zlobit, jako by dýchal v trochu jiném světě. V tomto období z něho vyzařovalo pochopení a vnitřní radost. Se spolužákem se dohodli, že se později do práce více zapojí a dožene, co teď zameškal. S jiným splužákem se v souvislosti s Itálií bavil o zasílání zpráv do zahraničního rádia, kde by je moc potřebovali – obyčejné zprávy, jak se zde žije, že nemají představu.
Spolubydlící Vláďa byl v pátek 25.9. se svou dívkou na akci na hradu Helfštejně a v sobotu zase na vinobraní v Rakvicích, Pavla zval ale on neměl čas (jel domů). Přes víkend byl doma – v Opavě, kde si ještě něco v pondělí vyřizoval a odpoledne odjel do Brna. V úterý nebo ve středu snad ještě zajel na otočku za babičkou do Boskovic pomoci na poli.
Út 22. 29. thank You very much!      0.30
St 23.30.      5.15     17:45…….4x
Zde uvedl Pavel chybně data – v úterý a středu se s Annou viděli o týden později. Tento týden Pavel pomáhal sestře s prací.
Út 29. září se viděli s Annou po příjezdu šli na Dalibora. Ve středu 30. šli na film C. Saury Annu a vlci. Sepsal si schůzky s Annou, spočítal data a strávený čas, jako obvykle zapsal přečtené knihy. Méně obvyklé bylo, že spočítal strávený čas a počet shcůzek (předtím asi kolem 13. července). Také jakoby začal zapomínat – na úterní schůzku s Annou, nebo chybně zapsané datum u úterní a středeční shcůzky. Celkově s Annou se viděli od 18. února v průběhu 68 dnů a strávili spolu 429 hodin, což činilo cca 7,5% celkového času.

Knihy přečtené v září:
Miroslava Genčová - Vědeckofantastická literatura
Více autorů (su) - Abeceda ateisty
Vladimír Stuchl - Strejček z Texasu
F.M. Dostojevskij - Běsi
kunt? - Bídné roby? roky? Bible a český národ