Pavel Švanda Próza Filosofie Poesie Vzpomínky

květen 1981

V květnu byl několikrát v Praze, pravidelně chodil přepisovat na stroji. Se svou dívkou začali řešit řadu praktických problémů které se projevily např. při koupi botů, a pak to byla otázka společné budouctnosti, kdy na sebe budou čekat mezitím,kdy jeden nebo druhý bude zavřený… V květnu se s Annou viděli 14 x a strávili spolu přes 62 hodin. Dále pobíhala škola, akce a aktivity A klubu, pondělní mše u sv. Tomáše, přepisování u Adámků, návštěvy Prahy.
Z deníku

So 2.3x       5.00
Spolu s Annou a Slávkem jeli do Prahy na mši, kde měla být přítmná i Matka Tereza. Výlet absolvovali přes Židenické nádraží. Byl to Pavlův vybraný spoj – využívajícíc mezer v předpisech - kdy se díky požitím osobních vlaků, hranici pásma, zavřené pokladně a obvyklé absenci průvodčího v půlnočním vlaku podařilo stáhnout cenu jízdného do Prahy (když nevadila celonoční cesta). Anna ovšem měla režijní jízdenku a Slávovi na nějaké té koruně tak nezáleželo.
Ne 3.Praha       23.30
Ráno spolu jeli na okraj Prahy za Zdeňkem, (který ale nebyl doma) a pak šli do kostela na Karláku na mši sv. s Matkou Terezou a pak už rychlíkem se vrátili do Brna.

Od úterka do neděle jezdili Pavlovi spolužáci na tradiční soukromé kreslení do Prahy – lákali tam Pavla, ale on už na kreslení neměl čas
St 6.I am happy nice night      2.00
To šli spolu běhat do Lužánek.
Čt 7.obr. boty Mafie      1.30
Ve čtvrtek odpoledne se pokusili společně s Annou koupit nové boty, což se stalo zdrojem nedorozumění, když po návštěvě dvou obchodů a prohlédnutí řady pěkných botek si nic nevybral. (Později si koupil ty nejlevnější jednoduché hnědé polobotky). O nepodařeném nákupu si napsal pro sebe krátkou úvahu:
Ne 10.happy, but      5
Po 11.shocking † my crucifixion      0.10
Anna se ale hned po mši šla učit … před chemií ze které se vyhazovalo
Út 12.the wall nice night, but…       3.30
St 13.the high wall nice night, but…      1.50
Po 18.her sorrow    many thanks supper for two   presevit       4.00
Út 19.moment &nice night    Jesus lives      2.00
St 20.romantica      2.00
Čt 21.mea culpa    rao evening at my college       1.00
Od 18 do 22. byl zápočtový týden, bylo třeba udělat řadu prací a získat potřebných devět zápichů, což nebyl problém a Pavle se o těchto „drobnostech“ ve svých poznámkách ani nezmiňuje. Někdy v polovině května - když Annu vyprovázel na vlak domů (a Pavel šel opisovat ke strýčkovi nebo do Prahy) mu řekla „Ty Pavle budeš za mřížemi a já na Tebe budu čekat venku…
Další týden strávil s kruhem na východním Slovensku. Z exkurze se vrátil o něco dříve než ostatní, poté co vysvětlil šokované asistentce, že považuje svou další přítomnost za zbytečnou. A jel za Annou na svatbu. Přibral sebou i sestru, která chtěl vidět typickou venkovskou svatbu.
So 30.Nová Lhota wonderfull words & analysis & shadows (but little)      2.00
Pavel dorazil odpoledne v triku a riflích. Pobyl zde asi 2 hodiny a pak sde sestrou odjeli k evangelickým farářům Brodským do Vrbky.
Ne 31.Veselí my love is not my love, the end a farewell…      3.00     62:30…14x
V neděli za ní z Vrbky příjel do Veselí, rozebírali to a Anna mu nabídla kamarádství.

Přečtené knihy v měsíci květnu:
Aldous Huxley - Konec civilizace
Ján Haleny (?) - 1000+1 vtip
Christian Morgenstern - Beránek městu
David Lodge - Hostující profesoři
Více autorů (24) - Cesta k moci